×

Sayfa Arama :


Aşağıdaki arama kutucuğa bir kelime girerek, sitedeki ilgili sayfaları bulabilirsiniz. Örneğin; "Hayat" yazarsanız, hayat ile ilgili sayfalar listelenecektir.

Paul Eluard Şiirleri

Paul Eluard, gerçek adıyla Eugene Grindel (d. 14 Aralık 1895, St. Denis - ö. 18 Kasım 1952, Paris), dadacı ve gerçeküstücü Fransız şair. Paul Eluard, I. Dünya Savaşı'nda cephede görev aldı ve bu dehşetin anılarını 'Le Devoir' adlı şiir derlemesinde dile getirdi. Savaş sonrasında Paul Eluard, önce Dada hareketine, sonra da gerçeküstücü akıma aktif olarak katıldı. Paul Eluard 1929 yılında Dali'yle tanışan Gala, Eluard'dan ayrıldı. Eluard ise 1930'da, Nusch adını vereceği Maria Benz'le tanışıp 1934 yılında evlendi. Bu arada, Paul Eluard 1926 yılında diğer gerçeküstücülerle birlikte üye olduğu Fransa Komünist Partisi'nden 1933 yılında ihrac edildi. II. Dünya Savaşı sırasında direniş hareketinin büyük şairlerinden biri olan Paul Eluard, 1942 yılında, içinde ünlü 'Özgürlük' şiirinin de yer aldığı 'Poésie et Vérite' adlı derlemeyi gizlice yayımladı. Fransa özgürlüğüne kavuştuktan sonra Paul Eluard büyük şöhret kazandı. Paul Eluard 1952 yılında bir kalp krizi sonucunda öldü.

Paul Eluard, hem aşk şairi hem de devrim şairi olarak 20. yüzyılın en büyük Fransız edebiyatçıları arasında gösterilir. Paul Eluard Fransız Komünist Partisi'ne katılması sonucu gerçeküstücü hareketten kopan şair, şiirlerinde Stalin'i yüceltmiştir. Milan Kundera, anılarında, arkadaşı, Prag'lı yazar Zavis Kalandra'nın idamını Paul Eluard'ın ayan beyan savunduğunu duyduğunda hayrete düştüğünü anlatır.

Paul Eluard Şiirleri

Diğer Şairler
Hakkımızda | Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | İletişim