×

Sayfa Arama :


Aşağıdaki arama kutucuğa bir kelime girerek, sitedeki ilgili sayfaları bulabilirsiniz. Örneğin; "Hayat" yazarsanız, hayat ile ilgili sayfalar listelenecektir.

Nazım Hikmet Ran Şiirleri

Nazım Hikmet Ran (15 Ocak 1902 - 3 Haziran 1963), daha çok Nazım Hikmet olarak bilinen Türk şair, oyun yazarı, romancı, anı yazarı. "Romantik komünist" ve "romantik devrimci" olarak tanımlanır. Nazım Hikmet siyasi inançları yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. Nazım Hikmet Şiirleri elliden fazla dile çevrilmiş ve eserleri birçok ödül almıştır. Nazım Hikmet Yasaklı olduğu yıllarda Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er adlarını da kullanmıştır. Nazım Hikmet İt Ürür Kervan Yürür kitabı Orhan Selim imzasıyla çıkmıştır. Nazım Hikmet Türkiye'de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerindendir. Nazım Hikmet Uluslararası bir üne ulaşmıştır ve Dünya'da 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilmektedir.

Nazım Hikmet, Şiirleri yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıkları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan Nazım Hikmet, İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre yattı. Nazım Hikmet 1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkarıldı; ölümünden 46 yıl sonra, 5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile bu işlem iptal edildi. Mezarı Moskova'da bulunmaktadır. Sayfamızda Nazım Hikmet Aşk Şiirleri başka olmak üzere tüm şiirlerini bulabilirsiniz.

Nazım Hikmet Ran Şiirleri

Diğer Şairler
Hakkımızda | Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | İletişim