Güzel Cümleler > Blog > Motivasyon: Kendinizi Nasıl Motive Edersiniz?

Motivasyon: Kendinizi Nasıl Motive Edersiniz?

Spor yapanlar, ders çalışanlar, iş hayatında başarı isteyenler, satışları yükseltmek isteyenler, kendini pozitif hissetmek isteyenler, hepiniz toplanın, sizi motive edeceğiz!

Şu hayatta ne işle uğraşıyorsanız uğraşın; ister ders çalışıyor olun, ister özel sektörde satış yapıyor olun, ister bir yönetici olun veya kendi işinizin patronu olun hiç fark etmez, mutlaka yaşamın akışında bir yerlerde kendinizi motive etmeniz gerekecektir. Motivasyon, size yeniden hayata bağlanma, üzerinizdeki ataleti ve bıkkınlığı atma konusunda yardımcı olacaktır. Eğer motive olursanız, bu size ciddi bir itiş gücü kazandıracaktır. Bu sayede yaptığınız iş ne olursa olsun, başarılı olmamanız için bir neden olmayacaktır. Bir işi veya görevi başlatmak veya bitirmek uğraşıyorsanız, devam etmek için kendinizi cesaretlendirmeniz gerekebilir.

Bazen üzerinizde baskı kurulması hissi, sizi daha fazla motive etmenin bir yolu olabilir. Bu durumda, yakın bir arkadaşınızdan veya ailenizden sizin üzerinizde baskı yaratmasını isteyin. Yani sizi, başarılı olmak istediğiniz konu her ne ise, o konuda sizi sorumlu tutmalarını isteyeceksiniz. Uzun vadeli planlar yapmaya çalışıyorsanız, motivasyonunuzu bu uzun süreç boyunca koruyabilmek için en önemli noktalardan biri hedefinizi belirlemiş olmanızdır. Şimdi ilk soruyla başlayalım; Motivasyon nedir?

1. Motivasyon Nedir?

Bilim adamları; motivasyonu, bir şey yapmaya genel istekliliğiniz olarak tanımlar. Sizi harekete geçmeye zorlayan psikolojik güçler kümesidir. Motivasyon; davranışı harekete geçiren biyolojik, duygusal, sosyal ve bilişsel güçleri içerir. Günlük kullanımda, motivasyon terimi sıklıkla bir kişinin neden bir şey yaptığını tanımlamak için kullanılır. Örneğin, bir öğrencinin neden ders çalışması gerektiğini açıklaması buna güzel bir örnek olacaktır.

Farklı motivasyon türleri sıklıkla dışsal ya da içsel olarak tanımlanır. Dışsal motivasyonlar, bireyin dışından ortaya çıkan ve genellikle kupa, para, sosyal tanınma veya övgü gibi ödüller içeren motivasyonlardır. İçsel motivasyonlar, bireyin içinden ortaya çıkanlardır, örneğin sadece bir problemi çözmek için kişisel tatmin için karmaşık bir bulmaca yapmak gibi.

Motivasyonu anlamak, ebeveynlikten iş yerine kadar yaşamın birçok alanında önemlidir. Başkalarını motive etmek ve kendi motivasyonunuzu artırmak için en iyi hedefleri belirlemek ve doğru ödül sistemlerini kurmak isteyebilirsiniz. Motive edici faktörler ve onları manipüle etme bilgisi, pazarlama ve endüstriyel psikolojinin diğer yönlerinde kullanılır. Birçok efsanenin olduğu bir alan ve herkes neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmekten yararlanabilir.

2. Kendimi Nasıl Motive Edebilirim?

Peki kendinizi nasıl motive edersiniz? Şimdi birlikte başlıklar altında inceleyelim.

1. Coşku ve Heyecan

Neden motive olmak istediğimiz sorusunu kendinize sorun. Neden bunu yapmak istiyorum? Bunu yüksek bir sesle kendi kendinize sorun ve mutlaka bir kağıda yazın. Bunu yapmak bana ne kazandıracak, faydaları ne olacak sorularının cevaplarını kağıda dökün. Örneği; şu anda ders çalışıyorum çünkü bir hedefim var. Hedefim mühendis olmak. Veya Para biriktirmem gerekiyor çünkü hayalimdeki otomobili alabilmek için para biriktirmem gerekiyor.

Ertelemenin tehlikelerini kendinize hatırlatın. Kendinize "Bunu şimdi halletsem, bugün erken işten ayrılabilirim" veya "Bunu yoldan çıkarabilirsem daha eğlenceli bir şey üzerinde çalışabilirim" gibi bir söz verin. Hayatınızda neyi başarmak istediğinizi temsil eden görüntülerle bir vizyon panosu oluşturun. Gerçekten neyi önemsediğinizin bir hatırlatıcısı olarak işinize yarayacaktır.

2. Küçük Parçalar!

Çalışmanızı daha küçük parçalara ayırın. Saatlerce süren bir işten herkes korkar; ancak gününüzü daha küçük parçalara ayırırsanız, işin üstesinden gelmek daha kolay olabilir. Hız kazanmak için hızlı bir şekilde tamamlayabileceğiniz daha kolay görevlerle başlayın. Örneğin, "Bütün sabah çalışmak zorundayım" demek yerine, "Bu işi bir saatte yapacağım, daha sonra saat 10'da toplantıya gireceğim ve sonra öğle yemeği olacak" deyin. Bir planlayıcı veya takvim uygulamasında, farklı görevleri ve zaman bloklarını işaretlemek için farklı renkler kullanın. Bu, yapacaklarınızla yüzleşmeyi kolaylaştırabilir.

3. Eğlence!

Faaliyetlerinizi eğlenceli hale getirin. Görevi veya etkinliği hayal ediyorsanız, başlamak zor olabilir. Bu durumda, görevi daha heyecan verici hale getirmenin bir yolunu bulun. Başkalarını dahil edebilir veya yeni bir şekilde kendinize meydan okuyabilirsiniz. Bir şeyleri karıştırmak da işleri halletmenize yardımcı olabilir. Örneğin, zinde olmak istiyorsunuz ama spor salonuna gitmekten nefret ediyorsanız, belirli bir spora yönelik basit ama size eğlenceli gelecek bir spor alanından başlayabilirsiniz. Bir sınav için çalışıyorsanız, bir arkadaşınızla yarışın. Kimin en çok soruyu doğru cevaplayabileceğini veya sorunu en hızlı şekilde çözebileceğini görün.

4. Söz Ver ve Ödüllendir!

Bir şey yaptığınızda kendinize bir ödül verin. Bu sadece küçük bir başarı olsa bile, kendinizi geride bırakın. Kendinize işten kısa bir mola verebilir, bir şeyler atıştırabilir, çok sevdiğiniz bir şeyi kendiniz için alabilir veya arkadaşlarınızla kutlama yapabilirsiniz. Bu sizi bir sonraki adım için heyecanlandırabilir ve motive edebilir.

5. Ara Ver!

Tükenmişliği önlemek için zaman zaman ara verin. Dikkat dağıtan şeylerden kaçınmak önemlidir, ancak çok fazla çalışma sizi daha az üretken yapabilir. Gün boyunca ara aralar planlayın. Kendinizi dinlenmek ve yenilemek için hafta sonu daha uzun molalar verdiğinizden emin olun. Örneğin, tuvalete gitmek her saatte 5 dakika sürebilir. Bu molaları zamanlamak için planlayın. Örneğin, kendinize "Bu işleri saat 16:00'a kadar yapabilirsem, hızlı bir mola verebilirim" diyebilirsiniz. E-postaları ve telefonunuzu kontrol ederek çoklu görevlerden ve dikkatinizin dağılmasından kaçının.

6. Yapabilirim!

Kendinize, her şeyi başarabileceğinizi söyleyin. Motivasyon söz konusu olduğunda, kendinizin en kötü eleştirmeni olabilirsiniz. İhtiyacınız olanı yapmaya zorlamak için kendinize olumlayın. Zihninizi bu konuya koyarsanız, bu görevi başarabileceğinizi unutmayın. Kendinizi bir görev hakkında olumsuz düşünürken bulursanız, onu olumlu bir yorum olarak yeniden ifade etmeye zorlayın. Örneğin, kendinizi düşünürken bulursanız, "Bugün çok fazla işim var. Bunu asla başaramayacağım" demek yerine; "Eğer şimdi başlarsam, tüm işi son başvuru tarihinden önce bitirmiş olurum." deyin.

7. Örnek Al, İdolünü Belirle!

Kendinizi motive etmenin bir yolu da, belirlediğiniz hedefi daha önce başarmış ve bu yolda ilham alabileceğiniz birini kendinize örnek olarak seçmenizdir. Örneğin ders çalışmak için motivasyon arıyorsanız, daha önce sınavlarda derece yapmış birini kendinize örnek alın. Spor yapmak için motivasyon arıyorsanız, daha önce istediğiniz spor dalında başarılar kazanmış birini örnek alın. Kariyer basamaklarını tırmanıp işinizde yükselmek veya yüksek satış başarıları yakalamak için motivasyon arıyorsanız daha önce bu işlerde iyi sonuçlar almış, kariyerinde yükselmiş kişileri kendinize örnek alın.

Sonuç olarak; kendinizi nasıl motive edebilirsiniz sorusuna yanıtlar aramaya çalıştık. Herkesin aynı şeyleri uygulayarak motive olmasını beklemek doğru değildir çünkü herkesin motivasyon düzeyleri farklıdır. Bu nedenle siz, kendinize ve belirlediğiniz hedeflere göre hareket etmelisiniz. Unutmayın; hedefinize giden yolda en önemlisi hiçbir zaman pes etmemek ve kararlı davranmaktır. Motivasyonunu düştüğünde ve kendinizi motive etmek için yol aradığınızda motivasyon sözleri sayfamızda sizi motive edecek sözleri bulabilirsiniz.