Güzel Cümleler > Blog > Cuma Gününün Önemi Fazileti ve Cuma Namazı

Cuma Gününün Önemi Fazileti ve Cuma Namazı

Bu yazımızda sizlere Cuma gününün Müslüman alemi için neden önemli olduğunu, Cuma gününün faziletlerini ve Cuma namazının önemini, hadislerle anlatmaya çalışacağız.

Cuma günü bütün Müslümanların haftalık bayramıdır. Bütün Müslümanlar o günü şevkle, aşkla bekler. O gün için özel hazırlıklarda bulunur. O gün vaazları, öğütleri, nasihatleri, imamların hutbelerini dinleyerek istifade ederler. Peygamberimiz (s.a.v) "Cuma günü bayram günüdür. Zikir günüdür." Buyurmuşlardır. Peygamberimiz (s.a.v) in hadislerine göre, Cuma günü, Güneş'in üzerine doğduğu günlerin en hayırlısıdır. Cuma günü büyük bir gündür. Allah (c.c) bugün ile İslam'ı yüceltmiş ve bunu Müslümanlara mahsus, muazzam bir gün kılmıştır.

Cuma saati gelince dükkanlar kapanır, iş yerleri tatil edilir. İnsanlar Cuma namazını kılmak için şevkle, aşkla, heyecanla akın akın camilere koşuşurlar. Bu hususla Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır: "Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığı (ezan okunduğu) zaman hemen Allah'ı zikretmeye (Cuma namazını kılmaya) koşun ve alışverişi bırakın. Eğer siz gerçeği anlayan kimselerseniz, elbette bu sizin için hayırlı olandır. Namaz bitince yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin. Umulur ki, kurtuluşa erersiniz." Cuma gününün faziletleri hakkında pek çok hadis-i şerif vardır.

Müslümanlar Cuma namazına, Cuma günü daha fazla ibadet yapmaya teşvik edilmişlerdir. O günü bir bayram havası içinde geçirmeleri, birbirleri ile olan ilişkilerini sıklaştırmaları için yapılması gereken sosyal faaliyetler tavsiye edilmiştir. Ve hatta Cuma gününün Ramazan ve Kurban Bayramlarından daha faziletli olduğu ifade edilmiştir. "Cuma günü Allah indinde, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı günlerinden daha büyüktür." (İbni Mace) Resulullah (s.a.v) Cuma'nın fazileti hakkında şöyle buyurmaktadır:

"Üzerine Güneş'in doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. O günde Adem yaratılmıştır. O günde yer yüzüne indirilmiştir. O günde tövbesi kabul edilmiştir. O günde ölmüştür. Kıyamet de o günde kopacaktır. İnsan ve Cinlerin dışındaki tüm varlıklar sabah olunca, güneş doğuncaya kadar, kıyamet korkusundan çığlık atarlar. Onda öyle bir saat vardır ki, namaz kılarken bir Müslüman o saate rastlayıpta Allah'tan bir şey isterse, Allah mutlaka ona istediğini verir." (Ebu Davut, Tirmizi)

Cuma günü öyle önemli bir gün ki, hadis-i şeriflere göre Cuma günü olduğu zaman, vahşi hayvanlar bile bulundukları yuvalarından komşularına seslenirlermiş. "Komşu haberin var mı, bugün Cuma günü" diye. Neden haber veriyorlar çünkü kıyamet kopabilir. Tedbirli olmak gerekir. Diğer bir hadis-i şerifte de şöyle buyurmaktadır:

"Kim Cuma günü yıkanıp, elinden geldiğince temizlik yapıp, yağlanır ve evindeki kokudan da sürünür, sonra mescide gelip iki kişinin arasına eliyle açıp rahatsız etmeden, sessizce oturur sonra Allah'ın farz kıldığı namazı da kılar ve imam konuşurken susup dikkatle dinlerse, mutlaka onunla gelecek Cuma arasında işleyeceği küçük günahları bağışlanır" (Buhari)

Cuma günü ezandan önce camiye gidip sükunetle yerimizi almaya dikkat etmeliyiz. Bazı kardeşlerimiz var ki, daha önce hazırlık yapmıyor, işi dar bir zamana bırakıyor, ezan okunduktan sonra koşa koşa pejmurde bir vaziyette camiye geliyorlar. Bir kısmı Cuma'nın ilk sünneti kılınırken, bir kısmı da sünnet kılınmış, imam Mimber'e çıkıp hutbe okurken geliyor. O zaman kadar cami dolmuş, herkes yerini almış olmuş olur. Artık insanlara eziyet vererek, sağa sola çarpa çarpa saflar arasında dolaşırken, kendine yer arıyor. Bu hoş bir durum, hoş bir hareket değildir. Müminler Cuma gününe önem vermelidirler.

Müninler her gün yapmaları gereken günlük muhasebelerini, Cuma günü haftalık olarak yapmalılar. Sanki kıyamet kopacakmış gibi işlerini sağlama bağlamalılar. Vasiyetlerini yapmalılar, Bir müminin üç günden fazla vasiyetsiz yaşaması caiz değildir. Yani her an ölüm gelebilir diye alacaklarını vereceklerini, ne yapmak istediklerini, neler söyleyeceklerini çoluğuna çocuğuna ailesine yazacaklar veya şahitler huzurunda şifaen söyleyecekler. Bu vaciptir.

Evet değerli okurlar ve ziyaretçiler, Müminler; Cuma gününün Müslümanlar için ne kadar önemli, faziletli bir gün olduğunu elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Cuma gününde sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz birçok dini sözler ve islami sözler sitemizde mevcuttur. Ayrıca peygamber efendimizin sözleri ve Hz. Mevlana'nın dini sözlerini de sayfamızda bulabilirsiniz. Bir başka yazıda sizlerle buluşmak dileğiyle, Allah'a emanet olun. Allah yar ve yardımcınız olsun değerli dostlar, sevgiyle sağlıcakla kalın...