×

Sayfa Arama :


Aşağıdaki arama kutucuğa bir kelime girerek, sitedeki ilgili sayfaları bulabilirsiniz. Örneğin; "Hayat" yazarsanız, hayat ile ilgili sayfalar listelenecektir.

Adam Sözleri


Adamlık erkek olmak demek değildir. Bir erkeğin sahip olduğu şeylere sahip olarak övünmek değildir. Adamlık; doğru konuşmak, ağzı ile gönlü bir olmak, tutamayacağı sözleri vermemek, sevdiği insanları sahiplenerek kol kanat germektir. Erkeklik bir cinsiyettir. Adamlık ise bir mertebedir. Adam gibi adam olmak bu devirde zordur. Bu sayfada adam olmak ile ilgili en güzel ve anlamlı sözleri bulacaksınız. Değerli GuzelCumleler.com dostları her zaman en güzel sözler ve güzel cümleler için GuzelCumleler.com adresini ziyaret edebilir ve diğer sayfalarımızı da inceleyebilirsiniz.

Adam gibi adamları sevin. Bir adamın önce sesinde huzur, bakışlarında sıcaklık ellerinde şefkat arayın. Sevgiden önce onda mutlaka biraz saygı arayın. Yanınıza yakıştığı kadar yakışsın yarınlarınıza.

Biz kimilerine yol verdik, kimilerine sır verdik. Yol verdiklerimize mazot yetmedi, sır verdiklerimize ADAM denmedi!

Bir kadını ağlatan sığırlara, adam demekten vazgeçin. Asıl adam, kadın ağladığında dünyayı altüst edendir...

Mükemmel adam veya mükemmel kadın yoktur. Sadece birbirlerini mükemelleştiren ve tamamlayan yetenekli kadınlar ve adamlar vardır.

Kadın haklıydı, adam aşık. Kadın kızgındı, adam pişman. Anlatamamanın imkansız incelikteki engeline öyle takılıp kalmıştı ki adam, kadın sustu sitemsiz, o bekledi çaresiz... - Ali Lidar

Ne demiş şair: Hiç kimseyi sev diye zorlamadım. Kendimi sevilecek adam yaptım, gerisini ona bıraktım...

Ne olmuş yani büyük adam olamadıksa, hayallerimizi satmadık ya!

Erkek dediğin anı yaşar, geleceği düşünmez. Sadece eğlencenin peşindedir. Adam dediğinse gelecek planı yapar. İş hayatı hakkında da aile hayatı hakkında da kafasında belirlediği hedefleri vardır.

Adamlık instagramdan foto sildirmekle, onu bunu unfollow etmekle olmuyor. Verdiğin sözü tutmakla oluyor. Sen yanlış anlamışsın...

Sevgili için dostunu satanı ben adam yerine koymam!

Kimse kimseyi adam akıllı sevmiyor, bu canlıların en büyüğü ayıbıdır.

Mangal gibi yürek olacak adam dediğinde. Öyle her patırtıya pabuç bırakmayacak. Bakışından toz olacak, bakışıyla şad olacaksın!

Her kadını değil, tek bir kadını bir ömür sevebilmektir adamlık. Ve yine böyle bir sevgiye bütün kalbiyle sadık kalabilmektir kadınlık.

Ben onu bunu bilmem, delikanlı adam milkshake içmez, içemez!

Şâirin de dediği gibi; "Şu gençliği, hayatın sonuna koysalardı da, adam akıllı yaşasaydık..."

Harbi adam olmak zordur. Dost seçmek elma seçmek gibidir. Yalan olup tatlı olacağına, harbi olacaksın. Acının tadına varıcaksın...

Adam O'dur ki; adam olan insan dik durur, dik yaşar ve dâhi dik ölür!

Adamlık; özü sözü bir olmak, dili başka yüreği başka yaşamamaktır.

Adamlık, ahde vefa, verdiği sözü tutmaktır. - Hz. Ali

Adamlık, bir KADIN'ı koşulsuzca sevmektir, kabullenmektir ama en çok 'Kalbimdesin' sözüne anlam katarak o güzel duygulara her daim sahip çıkmaktır, seçimlerinizle, söylemlerinizle ve davranışlarınızla bu sözü hayata geçirmektir

Ben ne adamlar gördüm: önden; "Deli Yürek", arkadan; "Fatih Ürek"!

Kolumuza sımsıkı girene değil, ayağımıza çelme takmayacak olana dostum diyoruz artık. Eskiden düşmanına bile mert olmayana adam demezdik, şimdi dostuna namertlik etmeyenin adı namuslu diye geçiyor lügatlerimizde... - Serdar Tuncer

Her kadına sahip olmaya çalışan adam, bir kadına hasret kalır. Bir kadına sahip olan adam; her kadını kendine hayran bırakır! - Willam Golding

Dürüst olmayana "adam", yalan söylerken gözlerime bakabilene "insan" demem ben!

Yalnızlık, adam olmayanın vereceği sevgiden, saygıdan yeğdir. - Hz. Mevlana

Adam dediğin zeki olacak ve ikinci kez kandırılamayacak kadar da akıllı. Kadınca entrikaları yemeyecek. Bir lafı anlatana kadar kırk deveyi hendekten atlatmayacaksın. Sen konuşurken yüzüne bakacak. Sustuklarını da gözlerinden okuyacak.

Bir adam hem sosyal olup hem sorumluk sahibi olabilir. Nerede durması gerektiğini iyi bilir. Bir erkekse yarın yokmuş gibi parti yapmanın peşindedir. Kısacası bir adam ne yapılması gerekiyorsa onu yapar, bir erkekse sadece istediğini yapar!

Mevlâna Hazretleri buyuruyor ki: İnsan namazda kıyâma durunca "elif" olur. Rükûya eğilince "dal" olur. Secdeye varınca "mîm" olur. Bu şekilde namazı tamamlayınca "elif, dal ve mim" den oluşan "âdem" olur. Yani adam olur!

Bir erkek ne istediğinden asla emin değildir. Sağı solunu tutmaz, maymun iştahlıdır, savaşmaz, kolay vazgeçer. Bir adam ise ne istediğini her zaman iyi bilir ve onun peşinden gitmekten korkmaz da gitmeye üşenmez de!

Herkes adamlık dersi veriyor. Madem hepiniz adamsınız, ders kime?

Adam dediğin kale gibi duracak. Korkmadan dönebileceksin arkanı. Bileceksin ki, o vurursa alnının ortasından vurur. Sırtından değil.

Adam gibi seven erkeklerin ve güzel seven kadınların birbirlerine denk gelmediği, aksine sevgiden zerre anlamayan ciğeri beş para etmez insanlar tarafından ziyan edildikleri bir dünya yalvarırım batsın.

Sokak köpeklerine selam vermek, adam olmaya çeyrek var demektir. - Sadri Alışık

Adam gibi adam olmak nasıldır bilirmisin? Öyle mekanizma falan değil mesele. Dik durmak, eğilip bükülmemektir!

Adam dediğin içinden geldiği gibi yapandır, işine geldiği gibi değil...

Hani derler ya "adam gibi". İşte adamın gibisi olmaz! Ya adamdır, ya değildir! O yüzden, bir kızın sevgilisi olması, hayatında bir adam olduğu anlamına gelmez. Belki hayatına giren adam "gibi" dir.

Bir erkek "Kalbi atsın yeter" ile "Bu kızı götürsem ne havam olur" arasında gider gelir. Bir adam ise bir kadının sadece dış görünüşüne bakmaz. Birlikte olacağı kadında güzellik dışında da özellik arar.

Ben demiyorum ki sana; Mükemmel bir çift olalım, kusursuz, harika anlaşalım. Benim istediğim gibi mükemmel adam ol bana yeter.

Erkek adam dediğin; sevgilisini kız kardeşi gibi korur, karısı gibi sever, annesi gibi saygı gösterir.

Adamlık; kaç paket sigara ya da kaç şişe bira içtiğinizde değil, adamlık; birine sonsuz güven hissettirmeniz ve bunu boşa çıkarmamanızda.

Derdini sade anlatan adam dertlidir. Güzel anlatan edebiyatçı, haliyle anlatan aşık, tebessümüyle örten âriftir! - Şems-i Tebrizi

Erkek olmak için pipin olması yeter ama adam olmak için bir de yüreğin olması gerekir! Gerçek adamlar aslan yüreklidir, vicdan sahibidir, iyi niyetlidir!

Delikanlı adam bir milyon kızı sevmez, bir kızı sevmenin bir milyon yolunu bulur.

Aşk her erkeğe yakışmaz, aşk "adam olana" yakışır...

Erkek birilerini hayatında tutmak için yalanlara başvurur, beslemedigi dugulardan bahseder. Adam yanın da olmasa da doğrulardan korkmaz.

Erkeklik cinsiyet, adamlık karakter işidir!

Erkek olmakla, adam olmak farklıdır. Erkekler hislerini belli etmezler. Ama bir adam; gerçekten gerektiğine inanırsa, sevdiğine hislerini belli eder. Dayanamaz çünkü...

Adam dediğin utanmayı bilecek. Arın, edebin insana mahsus meziyetler olduğunu aklından çıkarmayacak. Erkeklik kisvesine sığınıp her şeyin mubah olduğu yanlışına düşmeyecek.

Bir kadını ağlatan sığırlara adam demekten vazgeçin, Asıl adam, sevdiği kadın ağladığında dünyayı alt üst edendir. - Yıldız Tilbe

Ve bir kez daha anlamıştım o an. Adamlığı kadınlardan öğrenecek erkekler var...

Adamlık, her gün aynı kadına aşık olmaktır... - Nejat İşler

Paran kadar, kariyerin kadar, yakışıklılığın kadar değil; kadınını mutlu edebildiğin kadar adamsın...

Adamlık, bir kadını bir ömür sevmekten geçer. Kadınlık da kendini bir ömür sevecek adamın değerini bilmektir.

Sevmek kelimesine en çok "adam gibi" yakışıyor. Adam gibi seven kadın, adam gibi seven erkek!

Delikanlı adam korkmaz diye bir şey yok. Korkacaksın! Sevdiğin kadını kaybetmekten korkacaksın, kıskanacaksın da...

Kendine güvenip, ağzı laf yapanlara; Laf yaptığı içinde kendini adam sananlara kısa bir hatırlatma: Lafla adam olunmuyor!

Gerçek adamlık kadının ruhunu anlayıp, o ruhu gerçekten sevmekten başlıyor.

Uzun lafın kısası zordur adam olmak ama değer her çabaya. Çünkü günün sonunda kadınlar hayatlarına kaç erkek girdi diye saymaz, kaç adam tanıdıklarına bakarlar!

Kendine özgü bir duruşu olacak adam dediğinin. Örneğin merhametle şecaatin, sadakatle ihanetin, cehaletle nedametin ayrımına varabilecek. Söyledikleriyle yaptıkları çelişmeyecek.

Sen benim dostum olacağına adam gibi düşmanınım demesini bilemeyecek kadar yüreksizmişsin.

Asil adam ucuz kurnazlıkları beceremez; onun işi en yüce vazifeleri üstlenmektir.

Adam dediğin haysiyetli olacak. "Ben erkeğim yaparım!" demeyecek. Namusun bacak arasında değil yürekle beyin arasındaki o devasa arena da olduğunu bilecek. Sapla samanı karıştırmayacak. Yürekte başka, parmakta başka yüzük taşımayacak. Bir gönüle iki Leyla sığdırmaya kalkacak kadar aptal olmayacak.

Ben hala kesmediysem bileklerimi, kırmadıysam bu camı, bu çerçeveyi, adam olacağımdan baba. Sana olan inadımdan, bana olan inançsızlığından.

Adam olun bari. Ağda derdiniz yok, regl sancınız yok, istediğinizi giyebilirsiniz, makyaj yapmanıza gerek yok, bi adam olmanız gerek onu da beceremiyorsunuz!

Karar ver, dostunun senden tereddüt edeceği kadar bayağı bir müptezel mi olacaksın, düşmanının senden emin olacağı kadar harbi bir adam mı? Adam ol! - Serdar Tuncer

Derler ki erkek adam ağlamaz, sevdiği için ağlayan erkeğin adamlığına doyum olmaz!

Adam dediğin yüce gönüllü olacak. Öyle her koşana, her zorlayana açmayacak yüreğinin kapılarını. İki cicim bicime kanmayacak. Dudaktan dökülenle yürekten akanın ayrımına varabilecek.

Bir kadını üzdüğünde rahat uyuyabilirsen, adam değilsin.

Ve şiir seven her kadın biraz çekecektir, kirli elli adamlardan... - Can Bonomo

Yüz dilde "seni seviyorum" desen ne fayda, bir dilde "adam gibi" sevmedikten sonra...

Adam gibi adam her kadını aynı kefeye koymaz. Çünkü bazı kadınlar dünyanın bütün kadınlarından daha fazla hak eder güzellikleri...

Doğru adam, sevgiyle büyümüş olduğu için, kendini belli ediyor. kestirip atmıyor, gönül alıyor, ayrılmayı değil onarmayı tercih ediyor, güzel seviyor, sarıp sarmalıyor ve baya ?ev? oluyor. tanıyorsun görünce yani. zaten evini nerede görsen tanırsın.

Ki siz beyler; Adam gibi sevin bir kadını. İlerde kızınızın nasıl bir adamla sevgili olmasını istiyorsanız sizde öyle adamlar olun.

Küfredince kendini adam sananlar var.

Adam olmayana düşman bile olmam! - Aşık Veysel

İçinizdeki çocuğu öldürmeyecek ADAM'I sevin. O çocukla derdi olan ADAM, ne KOCA olur, ne de BABA, ne de İNSAN. - Meral Okay

Delikanlı adam kırmaz, incitmez, küfretmez, eyvallah der, geçer...

Adamlık her erkeğe yakışacak bir ünvan olmadığı gibi, hatunluk da, her kadının harcı değildir!

Evet her adam erkektir ama ne yazık ki her erkek adam değildir! Çünkü adam olmak erkeklik gibi cinsiyet meselesi değil, şahsiyet meselesidir. Bir adamı önce karakteri ele verir!

Delikanlı adam hayatına giren kıza şaka yoluylada olsa küfür ya da hakaret etmez. Eskilerinden bahsetmez, eskiye de saygısı olur...

Aklı bel altında olanın, adamlığı yer altında olur.

Benim yaralarım içten. Kimse göremez, ancak adam gibi seven görebilir.

Adam dediğin; aşkın belden aşağıda değil, sol yanında olduğunun farkında olacak. Ruhundaki tek korku sevdiğini incitmek, kaybetmek olacak. Yar yâdına düşende yaprak gibi titreyecek.

Delikanlı Adam Rahat uyumaz, Delikanlı Adam Sevdiklerini Rahat uyutur!

Erkek zoru görünce geri adım atar. Adam zorluklarla savaşmaya koşar.

Erkeğin gözü çevresinde ki herkesi görür. Adam sevdiğinden başka herkese kördür.

Ne güzel adamlar var; seven, özleyen, bekleyen, ihanet nedir bilmeyen, aşık olabilen. Ve bir de kadınlar var, Bu adamlara hiç denk gelmeyen... - Cemal Süreya

Yalancıda mertlik, kıskançta huzur, tembelde dostluk ve kötü huyluda efendilik olmaz. - Cafer bin Sadık

Adam gibi adam sevgisini delikanlı gibi gösterir. Geleceğini de harbi sözler üstüne kurar...

Adam dediğinde izzet-i nefis olacak. Midesi değil, yüreği geniş olacak. Kadını önce ana bilecek. Kızına da oğlu kadar evlat diyebilecek. Bacım dediğine meyil etmeyecek. Yar dediğini sahiplenecek. Duracağı yeri de durduracağı yeri de bilecek.

Ne kadar beyefendi olsan da, sıraya girsen de adamlıkta, bir gülüş ve bir bakışla sen bile tanıyamazsın seni...

Bir adam ne zaman bir kadınla ciddi olacağını ve bir sonraki aşamaya geçeceğini iyi bilir. Bir erkek ise asla tam anlamıyla kendini ilişkiye vermez ve evliliğin e?sini duyarsa arkasına bakmadan kaçar.

Adam dediğin zor ve rahatsız edici konulardan kaçmaz. Onlarla yüzleşir. Haksızsa özür dilemesini de bilir af dilemesini de. Erkekse mümkün olduğunca sorunları görmezden gelir ve mecbur kalmadıkça özür dilemez.

Çözemedim bazılarını; Uzaktan mı adamlar, adamlıktan mı uzaklar? - Ömer Hayyam

İnsan ADAM olmayınca ADAMLIK insana zor gelir...

Adam olmak; bir gruba dâhil olmak değil, bir duruşa sahip olmaktır.

Erkek seviyorum der, adam bunu iliklerine kadar hissettirir.

Eğer bir gün kendin olmayı denersen, adam olmayı da becerirsin.

Her erkekten baba olmaz. Babalık adamlık gerektiren bir müessesedir.

Doğal olacak adam dediğin. İşine geldiği gibi davranmayacak. Özü neyse sözü de o olacak. Kırk yerinden eğip bükmeyecek lafı. Söylemeden önce ölçüp biçecek, söylediğinde de sözünün arkasında durmayı bilecek.

Adamlık neydi? Herkesi yenip bir kadında yenilmekti...

Erkek dediğin sakalıyla bıyığıyla değil; vicdanıyla, karakteriyle adam olacak! Kızacak, bağıracak amma kadınını yüreğiyle ısıtacak!

Her erkek adam değildir. Fakat her adam da sadece erkek değildir. Tıpkı,her kadının ana olamadığı gibi. Çünkü adam olmak, aslında insan olmaktır. Bu yüzdendir adam gibi adama da, adam gibi kadın gerekir!

Erkek fedakarlığı sadece kitaplarda okur. Adam o kitaplarda kahraman olur.

Adam dediğin derin olacak. Derinliklerinde gezinebilecek, lakin kaybolmayacaksın. En bildiğini sandığın şeyi aslında hiç bilmediğini gösterecek kadar derin olacak. Ve başını döndürecek kadar gizemli. Bileceksin ki bir okyanusta yüzüyorsun.

Bir adam sözünün eridir. Söz ağızdan bir kez çıkar der ve arkasında durur. Bir erkeğinse sözleri havadır. İşin özeti erkek söz verir adam tutar!

Benzer Sayfalar :